
„Aki az emberi test finom hálózatát ismeri, az tudja, mennyire törékeny az élet – és milyen nagy felelősség megóvni.”
Dr. René Favaloro
argentin szívsebész,
a bypass-műtét egyik úttörője
Meskó Éva főorvosnő egyetemi tanulmányait a Budapesti Orvostudományi Egyetemen végezte. 1967-ben belgyógyász, 1983-ban kardiológus szakvizsgát tett, 1998-ban honoris causa angiológus minősítést nyert el, 2012-ben elsők között tett Európai Angiológiai Szakvizsgát ( UEMS/CESMA ). A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság mellett számos társaság alapító vagy vezetőségi tagja volt. Munkásságát többek között Markusovszky, Bugár-Mészáros és Pro sanitate díjjal értékelték.
1978-ban nyerte el az orvostudományok kandidátusa minősítést, Magyarországon elsőként kidolgozva a carotis keringési zavarok számítógépes diagnosztikáját.
Orvosi munkáját belgyógyászként az Ózdi Városi kórházban kezdte el, majd a Budapesti Róbert Károly körúti kórházban dolgozott Braun Pál főorvos vezetésével, aki hosszú évekig az Orvosi Hetilap szerkesztője is volt és akit mindig nagy szeretettel emlegetett mint tanítómesterét. Érdeklődése az érbetegellátás felé fordult, és többek között olyan szakemberektől tanult mint az érbetegségek kezelésének alapítói: Bugár-Mészáros Pál, Soltész Lajos, Urai László.
1979-től 2000-ig a Pest megyei Flór Ferenc kórház Angiológia-kardiológiai profilú belosztályának vezetője volt. Munkája során tanfolyamokat szervezett a megyei szakorvosok számára, kialakítva így egy komoly angiológiai hálózatot, s ezzel az országban elsőként szervezte meg egy megye (Pest Megye) érbetegellátási rendszerét, mely példaértékűvé és követendővé vált az ország egyéb részein dolgozó kollegák számára.
Munkájának fontos részét adta az oktatás. Rendszeres résztvevője volt az ország különböző pontjain Belgyógyászati Szakmai Kollégium Angiológiai munkacsoportja (Ballagi Farkas, Farkas Katalin, Landi Anna, Nádas Iván, Járai Zoltán, Pécsvárady Zsolt, Váczi István) által, Szegedi János Tanár úr vezetésével tartott továbbképzéseknek. Több éven keresztül hétvégeken az országot járva tanították háziorvosok és belgyógyászok számára az akkor még egyetemi oktatás részét nem képező érbetegellátás módszereit.
Az 1990-es évek közepén a Belgyógyászati Szakmai Kollégium létrehozta a "Belgyógyász Angiológia Minősített Orvosa" címet. A vizsgára történő felkészülést segítendő, hosszú éveken keresztül 1 hetes nagy sikerű angiológiai előkészítő tanfolyamot szervezett az ország legjobb szakembereit összegyűjtve a kistarcsai Flór Ferenc kórházban. Örömmel élte meg, bár csak nyugdíjba vonulása után valósult meg, hogy 2017-ben szeretett témája kezdetben belgyógyászatra épülő második szakvizsga, majd primer szakvizsga lett.
Szervezése mellett kezdődött meg az angiológus szakasszisztens képzés is, melynek tankönyvét is szerkesztette.
2000-től a Flór Ferenc Kórház tudományos orvosigazgatójaként az országban elsők között rezidens iskolát hozott létre is a kórház fiatal orvosai számára.
Számos angiológiai tárgyú szakkönyv írója, szerkesztője ( Belgyógyászati Angiológia, Vaszkuláris Medicina, Érbetegségekről Mindenkinek, Angiológia ), melyek mai napig haszonnal forgathatóak.
Munkája volt az élete, nagy energiával, lelkesedéssel végezte, nem ismert lehetetlent. Az angiológia hazai fejlődésének elősegítése volt a fő életcélja. Szorgalma, ügyszeretete mind a betegellátásban, mind az angiológia szervezésében példamutató volt.
Tevékenységének eredményeit, humánumát nem feledjük, szemléletét számos munkatársa, tanítványa, kollégája viszi tovább.
A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság nevében
Dr. Pécsvárady Zsolt